Nors Lenkijos vyriausybės atstovai sako, kad euras padėtų šaliai lengviau ištverti sunkmetį, tačiau kai kurie paprasti gyventojai dabar trina delnais – nusilpęs zlotas tarsi magnetas traukia lenkiškų prekių pirkėjus iš užsienio.
Iš šiaurės į Lenkiją važiuoja lietuviai, o iš pietų – slovakai. Slovakija neseniai prisijungė prie euro zonos, tačiau kainos dėl to nesumažėjo – Lenkijoje daug ką galima nusipirkti pigiau.
Anksčiau buvo įprasta, kad į Slovakiją važiuodavo lenkai – slidinėti Tatruose ar pirkti alkoholio, kuris šioje šalyje buvo pigesnis. Dabar eismo kryptis pasikeitė. Slovakai važiuoja medžioti Lenkijos prekybos centruose.
Slovakijoje euras įvestas nuo sausio. Tarptautinė reitingų agentūra „Standard & Poor’s“ jau suteikė aukštą „A+“ reitingą.
Vis dėlto euro stiprumas Slovakijai yra skausmingas. Tuo galima įsitikinti nuvažiavus į Novy Targą – mažą ir purviną Lenkijos miestą, kuriame yra 2 tūkst. vietų turgus. Dabar slovakai sudaro 80 proc. turgaus klientų.
Daugiausia kaimynai perka baldus ir drabužius. Kai kurie atvyksta nusipirkti ir automobilį.
Geriausiai lenkus supranta britai, kurie dėl svaro nuopuolio taip pat sulaukė nemažai užsieniečių, norinčių kuo geriau išleisti eurus. Lenkų verslininkams dabartinė padėtis net patinka. Nors zlotas dėl užsienio investuotojų spaudimo nuo praėjusių metų vidurio, palyginti su euru, prarado net 30 proc. savo vertės.
„Apie 20 proc. pirkėjų dabar yra slovakai“, – sako Edwardas Kuchta, automobilių pardavėjas, verslą plėtojantis pasienio regione. Pasak jo, silpnas zlotas vilioja slovakus, kurie perka „Škoda“ automobilius, kadaise gamintus Čekoslovakijoje, todėl dabar yra mieli ir čekams, ir slovakams.
„Jeigu taip tęsis ir toliau, slovakų pinigai kompensuos mūsų nuostolius, kuriuos sąlygojo krizė“, – aiškina verslininkas.
Novy Targe gyvena apie 35 tūkst. žmonių. Jie tikisi, kad slovakai mieste paliks krūvas eurų. „Manau, kad pardavimai per sausį-vasarį išaugo apie 20-30 proc., nors paprastai šis metų laikas būna ramus. Tikiuosi, kad prekyba ir toliau klestės“, – sako kitas prekeivis Marekas Fryzlewiczius. Jis pasakoja, kad vakar pirmus su „Opel“ automobilius nupirko slovakai. „Geras regionas neša pelną“, – įsitikinęs vyras.
Prekyba įspausta Novy Targo varde. Teigiama, kad pirklių verslas čia ėmė suktis dar XIV amžiuje. M.Fryzlewiczius aiškina, kad vietiniai žmonės visada turėjo naudos iš prekybos kelių, kurie susikerta šiame mieste – lenkai iš Vengrijos veždavo vyną, o parduodavo druską, šviną ir silkę.
Dabar eksportuojamos prekės tapo įvairesnės. „Auginu mažą vaiką. O čia prekės vaikams gerokai pigesnės“, – pripažįsta Rastislavas Kovalcikas, rankose nešantis vaikštynę. „Dar pirkau vystyklų, kūdikių maisto. Kai kurie dalykai net 40 proc. pigesni negu namie“, – teigia vyras, gyvenantis kitapus sienos.
Slovakija, kurioje gyvena 5 mln. žmonių, palyginti su 38 mln. lenkų, yra mažutė. Ji tapo šešiolikta euro zonos narė – pirmoji iš buvusio komunistinio bloko valstybių.
Norėdama pasiekti ilgalaikį ekonomikos stabilumą, Lenkijos vyriausybė žada daryti viską, kad euras būtų įvestas 2012 metais. Valdžios pareigūnai jau dabar pradėjo derybas su Europos Komisija dėl įvairių sąlygų, kurios pagreitintų procesą. Apie greitesnį prisijungimą prie euro zonos kalba ir Čekijos bei Vengrijos vyriausybės. Nors vos keli ekspertai tiki, kad Lenkijai, Čekijai ir Vengrijai pavyks eurą įsivesti 2013 metais.
Į euro klubą patekę slovakai ima pažinti stabilumo kainą. Pareigūnai sako, kad šalies turizmo vėliava, Aukštieji Tatrai, pajuto šiurpų lankytojų atoslūgį. Kurortai tapo per brangūs lenkams, čekams ir vengrams.
„Visų kaimynų valiutų kursai smuko“, – dėsto Peteris Chudy – Slovakijos regioninės Aukštųjų Tatrų turizmo asociacijos vadovas. Jis sako, kad turizmo paslaugos Lenkijoje dabar tapo pigesnės. „Jeigu tai tęsis iki kovo pabaigos, metinis mūsų verslo sektoriaus kritimas gali siekti 30 proc. – maždaug tiek lankytojų prarasime“, – mano P.Chudy.
2007 metais Slovakiją aplankė apie pusė milijono čekų ir ketvirtis milijono lenkų.
Slovakijos pasienyje stovinčios parduotuvės kažkada klestėjo iš lenkų pinigų – pigesnis alkoholis viliojo kaimynus. Tačiau dabar verslas sustojo – lenkiškų automobilių numerių čia nebepamatysi.
Dalį namo seniai parduotuve pavertusi slovakė Marija Skorusova dabar skundžiasi, kad nusilpęs zlotas išsekino jos pajamų šaltinį. „Kartais dar užsuka lenkai, nes jie buvo įpratę atvažiuoti apsipirkti į Slovakiją. Pasižiūri ir išvažiuoja“, – guodžiasi moteris. Pasak jos, pavertę prekės kainą iš eurų į zlotus lenkai supranta, kad Slovakijoje pirkti neapsimoka.
Į M.Skorusovos parduotuvę užėjęs lenkas Miroslawas Jankowskis teigia, kad mato tik kelis alkoholinius gėrimus, kurie čia yra šiek tiek pigesni negu Lenkijoje.
„Nusipirkau keturis butelius alaus ir butelį konjako. Bet tik dėl to, kad važiuoju aplankyti draugų“, – sako vyras.
Taip pat rekomenduojame skaityti:
- Apsipirkti? Tik į Lenkiją!
- Vežėjai ėmė siūlyti „apsipirkimo ekskursijas“ Lenkijoje
- Marijampoliečiai apsipirkti važiuoja į Suvalkus
- Po lietuvių antplūdžio lenkai pabrangino mėsą
- Nauja paslauga: kelionės apsipirkti į LenkijąNauja paslauga: kelionės apsipirkti į Lenkiją
- Vokiečiai – nuolaidų rojuje
- Lietuviai plūsta apsipirkti į Lenkiją
- Lietuviai masiškai traukia apsipirkti į Lenkiją
- Naujieji apsipirkimo gidai
- Pigesnių prekių – į Lenkiją